První, co by nás mělo napadnout, v povídání o pitném režimu je voda. Voda je pro člověka nesmírně důležitá. Každá naše buňka potřebuje určité množství vody pro své fungování. Voda je základem všeho života na Zemi.
Zajímavý výzkum
Doktor Fereydoon Batmanghelidje začal podávat skupině dětí, které pily nápoje s obsahem kofeinu pitnou vodu. Výsledek – těmto dětem se zlepšily známky ve škole. Tento výzkum prokazuje, že voda v pitném režimu zvyšuje pozornost jedince a zlepšuje jeho paměť. Navíc působí proti únavě a navozuje lepší spánek.
Bohužel podle průzkumu Českého zdravotnického fóra z roku 2013 je výrazným problémem v souvislosti s obezitou nedostatečný pitný režim žáků ZŠ. Až 15 % kluků ve věku 13-14 let pije nejčastěji energy drinky, v menším, ale stále rizikovém množství konzumují "kolové" a jiné přeslazené nápoje. Energetické nápoje nutí vaše orgány reagovat tak, jako kdyby se nacházely v nebezpečné situaci. A přitom nejde jen o minutu, jako když běžíte na autobus, ale třeba o půl dne, kdy šlapají na plný výkon. Tím jsou velmi přetěžována vaše játra, srdce, mozek, trávicí trakt i ledviny, které fungují zrychleně. Takto nelze fungovat dlouhodobě, jednou tělo zdravotně zkolabuje.
Optimální skladba denního pitného režimu se dá vyjádřit heslem: 50:50 neboli půl napůl.
Znamená to, že polovinu (50 %) našeho pitného režimu by měla tvořit čistá voda. Jde o takzvanou vodu nevázanou. Zbývající polovina by pak měla představovat vodu vázanou tj. vodu zkombinovanou s něčím jiným – do této poloviny patří čaje, voda s citronem, zeleninové vývary, ředěné džusy aj.
Kolik bychom měli tekutin vypít během dne, určuje naše tělesná váha. Je logické, že malé dítě nepotřebuje tolik tekutin jako dospělý člověk vážící několika – násobně víc. Existuje na to vzoreček, který si každý z vás hravě vypočítá, na těchto stránkách v sekci Vyzkoušej v záložce Pitný režim.