Navigace Zdravá škola Mohlo by tě zajímat

V této sekci vás chceme seznámit se základními kořeny zdraví, kterými jsou:
Strava včetně pitného režimu
Pohyb
Spánek
Pobyt na čerstvém vzduchu
Lidská psychika (životní postoj)

Tento projekt reaguje na alarmující skutečnost, že přibývá dětí s nadváhou a obezitou, a proto jsme zde pro vás připravili i popis obezity a s ní souvisejících nemocí. Nemocí, které jsou důsledkem obezity, je celá řada. My jsme se zde zaměřili na pár z nich, které se často objevují už i v dětském věku.

Pokud se chcete dozvědět více, všem kořenům zdraví se podrobně věnujeme v Publikaci o zdravém životním stylu pro II. stupeň ZŠ, kterou najdete v sekci O projektu v závěrečné části textu. Publikace stejně jako všechny vyvěšené vzdělávací materiály na těchto stránkách je volně dostupná ke stažení.

Možná vás informace v jednotlivých záložkách zaujaly natolik, že máte také chuť se podívat na výsledky výzkumů a průzkumů, které se realizovaly o člověku v těchto oblastech. Zde vám některé z nich nabízíme. Stačí kliknout vždy na daný odkaz.

VÝZKUMY A PRŮZKUMY
V oblasti stravování i pitného režimu vám nabízíme průzkum stravovacích návyků žáků ZŠ, který provedlo v roce 2013 České zdravotnické fórum:

Dále také výzkum známého a zkušeného vědce Dr. Williama Ellise, M.D. o mléce, který je dostupný na:

V roce 2009 provedl časopis dTest detailní analýzy pitné vody z kohoutku v pěti velkých městech a také rozbory kvality balených vod (testováno bylo 18 značek balených pitných, pramenitých, kojeneckých a minerálních vod). Nižší kvalita kohoutkové vody se nepotvrdila. Výsledky výzkumu najdete zde:

Chcete vědět, jak jsou na tom dnešní školáci s pohybem a čím tráví volný čas o prázdninách?
Proklikněte se na 2 zajímavé výzkumy Asociace amatérských sportů ČR:
Jak tráví většina školáků vánoční prázdniny?

Jak tráví většina školáků letní prázdniny?

To, že v současnosti tráví děti málo času venku, na čerstvém vzduchu, je trend dnešní doby, ale nesvědčí jejich zdraví. Český portál ekopsychologie nabízí zajímavý článek, kde prezentuje výsledky statistik na toto téma:

Se spánkem je to podobné jako s pobytem venku, neustále se zkracuje, bohužel v náš neprospěch. Zajímavý článek s výsledky výzkumu americké asociace pro výzkum spánku:

Jak jsou dnešní děti na tom s životními hodnotami? Výsledky výzkumu hodnotových orientací, který provedl Národní institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v roce 2011 a mnoho dalšího naleznete zde: