Navigace Zdravá škola Obezita a související nemoci
OBEZITA
Obezita je závažné onemocnění, které je charakterizováno zvýšenou hmotností nebo zvýšeným množstvím tukové tkáně v organismu. Vzniká v situaci, kdy dlouhodobě převažuje příjem energie nad jeho výdejem. Dochází tak k hromadění tukové tkáně a nárůstu hmotnosti. Dnes je čtyřnásobně více obézních dětí než před čtyřiceti lety. Přibližně sedmdesát procent z nich si přenáší nadváhu do dospělosti. S rozvojem potravinářského průmyslu se objevilo velké množství polotovarů s vysokým kalorickým obsahem.

Informovanost o potravinách je mizivá. Většina informací pochází z reklam a od samotných výrobců, což není vždy plně objektivní. Každý chválí své zboží jako nejlepší a přitom zlevňuje výrobu a maximalizuje zisky. Rodiče ovlivněni reklamou doma méně vaří a více kupují polotovary. Dětem vybírají pochutiny a sladkosti podle barvy, chuti a ceny, nikoliv podle kvality a výživové hodnoty.

Dnes je jasné, že obezita je větší problém, než jsme si mysleli.

Příčiny obezity jsou dvě:

1) Konzumujeme příliš mnoho a večer
2) Konzumujeme sice přiměřeně, ale vysoce kalorická jídla

Obezita se nejčastěji hodnotí podle tzv. BMI (Body Mass Index), který si můžete snadno vypočítat u nás na stránkách v sekci Vyzkoušej – v záložce Výpočet BMI.

Pokud vám vyjde hodnota vyšší než 25, jedná se již o nadváhu, která také může být spojena s dalšími zdravotními problémy, jako je tomu u obezity. Při hodnotě vyšší než 30 se jedná o obezitu, tedy závažný problém, který není radno podceňovat, protože obezita způsobuje další zdravotní potíže a problémy. My vám zde nabízíme stručný popis několika z nich.

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK
Jedná se o jedno ze srdečně cévních onemocnění. Zúžení cév, a tímto zvýšenému tlaku, dochází buď tlakem ztučnělé okolní tkáně na cévy, nebo přímo v cévách nadměrným výskytem cholesterolu v krvi. Dříve byl vysoký krevní tlak nemocí spíše starších a přestárlých lidí, dnes vysokým krevním tlakem trpí děti, především obézní.

CUKROVKA (diabetes)
Onemocnění, které přímo souvisí s nadváhou. V dnešní době se běžně vyskytuje i u mladých lidí a dětí. Cukrovka vzniká tehdy, pokud dojde v těle ke snížené tvorbě inzulinu, což je tělesný hormon sloužící k udržování stálé hladiny cukru v krvi.
Jeho účinek spočívá v tom, že jeho pomocí dochází ke snadnějšímu přechodu cukru z krve do tkání, které ho poté používají jako zdroj energie. Pokud inzulin začne v těle chybět, nebo se jej tvoří nedostatečné množství, cukr nemůže do buněk vstupovat, dochází ke zvýšené hladině cukru v krvi (hyperglykémie) a ke vzniku cukrovky.

KOŽNÍ PROBLÉMY
Ještě než se zjevně projeví obezita, mohou se objevit její příznaky. Většinou si člověk tyto příznaky s obezitou nespojuje. Jedná se o kožní problémy, jako jsou ekzémy nebo vyrážky. Větší množství tuku se tlačí mazovou žlázou směrem k povrchu, ale kožní vývod je příliš malý na takové množství, tak tuk zůstává v podkoží a zanítí se. Povrch kůže pak může zůstat suchý a odlupovat se jako šupiny.

TRÁVÍCÍ PROBLÉMY
Mezi nejčastější trávicí problémy patří nedostatečné a nepravidelné vylučování, nadměrná a bolestivá plynatost, řídká tekutá stolice a černá kysele zapáchající stolice. Tyto trávicí problémy jsou nejčastěji způsobeny složitou překombinovanou stravou a neschopností trávicího systému strávit některé složky potravin.