Navigace Zdravá škola Pohyb

To, že cvičení je zdravé, je vědecky prokázaný fakt. Za posledních 70 let se prospěšnosti pohybu věnovalo mnoho vědců a bylo prokázáno, že cvičení kromě udržování štíhlé linie vyvolává také pocit dobré nálady, pomáhá udržet zdravé srdce a tělo, redukuje stres, záněty a má mnoho dalších pozitiv. Přesto toto poznání většinou nebylo uvedeno do praxe. Valná část obyvatelstva prostě necvičí. Chyba.

„Lidé, kteří se domnívají, že nemají čas na fyzickou aktivitu, budou si muset dříve nebo
později najít čas na nemoc“
Edward Stanley, 1873 Liverpool

Víte, že české děti nemají dostatek pohybové aktivity?

U televize děti tráví dvakrát víc času než sportem, až třikrát víc času než pohyb školákům zaberou počítače a počítačové hry. Ukázal to průzkum Asociace amatérských sportů ČR mezi 2188 žáky základních škol a nižších gymnázií.

Jak můžete zapojit více pohybu do svého života vy?

- Do školy i ze školy choďte pěšky
- Venku si můžete zahrát různé pohybové hry např.:
    • frisbee (házecí talíř)
    • haki sak (korálky naplněný malý pytel) – lze hrát samostatně i ve skupině
    • street basketbal
    • skákací panák
    • švihadlo
    • míčové hry
    • skákací guma
- Venku můžete provozovat i samostatné sportovní aktivity:
    • skateboard
    • in-line bruslení
    • běhání
    • jízda na kole
Když se nad tím zamyslíte, určitě budete schopni vymyslet i další pohybové činnosti, které přispějí k vašemu zdraví.