Navigace Zdravá škola Spánek

SPÁNEK je jednou z nejdůležitějších činností člověka. Vždyť vlastně prospíme přibližně třetinu svého života. Proč tomu tak ale je?

Při spánku regeneruje celé naše tělo. Ve spánku spotřebováváme nejméně energie. Odpočívají naše svaly i orgány. Naše tělesná teplota se snižuje, klesá nám krevní tlak, naše dýchání se zpomaluje. Odpočívá i naše hlava, ale ne úplně, jak by se mohlo zdát. Náš mozek pracuje i ve spánku. Zpracovává všechno, co jsme předešlý den zažili, např. také novou látku probranou ve škole. Všechny informace ukládá na své místo. Během spánku se v našem mozku přehrávají nové události jako ve zrychleném filmu. Někdy se nám pak zdají sny. Dost často mozek ve spánku pracuje pilněji, než když bdíme. Když však spíme, zaměstnaná je jiná část mozku než ve dne. Spánek nám umožňuje také zdravý růst a vylepšuje a podporuje náš imunitní systém, takže lidé, kteří si dopřávají dostatečný spánek, bývají méně nemocní.

PRAVIDELNOST
Každý z nás je jedinečný a každý máme jinak uspořádaný náš den. Proto i potřeba spánku, jeho délka a čas, kdy chodíme spát a kdy vstáváme, se u každého z nás mohou lišit. Co by však pro všechny mělo být stejné, je to, aby všechny spánkové návyky byly pravidelné. Abychom spali každý den přibližně stejnou dobu. Abychom chodili každý den v přibližně stejný čas spát a abychom stejně tak ve stejný čas vstávali.
DÉLKA
Doporučená minimální a maximální délka zdravého spánku je 8 až 11 hodin, v závislosti na vašem věku. Mladší děti potřebují ještě více hodin spánku než děti v pubertě. Za zdravé se nepovažuje spánek kratší než je osmihodinový a delší než jedenáctihodinový.
PROSTŘEDÍ
Postel a matrace, vzduch a teplota, ostatní zařízení (zaměříme se především na ta elektronická). To vše ovlivňuje to, jak usínáme a následně jak dobře a zdravě spíme.

PÁR TIPŮ PRO DOBRÝ SPÁNEK
Teplota v pokoji by měla být v rozmezí 18 – 20 °C.
Vždy před tím, než ulehneme ke spánku, bychom si měli pokoj vyvětrat.
Večeřet bychom měli ideálně 2-3 hodiny před spaním.​